top of page

Tuvalet Eğitimine Başladığınızda Çocuğunuz Hazır mı?

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı 18 ay -3 yaş arası kazanılması beklenir. Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun fizyolojik ve psikolojik olarak hazır olması tuvalet alışkanlığını kazanmasında etkilidir. Çocuğunuza tuvalet eğitimini başlamadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar;


Fizyolojik olarak hazır olduğundan emin olun!


Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanması için kas kontrolü kazanmış olmalıdır. Yürüme, merdiven çıkma, zıplama gibi hareket becerilerini kazanmış olması beklenir.


Çocuğunuzun kakasını yaparken gizleniyor mu?


Çocuğunuzun mahremiyet duygusunun gelişimi ve artık tuvaleti gizli bir köşede yapma isteği tuvalet alışkanlığı kazanmanıza bir adım daha yaklaştığınızı gösterir. Bu dönemde alt bezleme işlemini her yerde yapılmamalıdır.


Basit kıyafetlerini çıkarmaya çalışıyor mu?


Çocuğunuzun külot, şort gibi kolay kıyafetleri çıkarmaya çalışması tuvalet alışkanlığına geçişte hareket ve beceri gelişiminin hazır olduğunun ip ucunu bize verir.


Çocuğunuzun altını ıslattığında ya da kaka yaptığında bezinden rahatsız oluyor mu?


Bu durum çocuğunuzun rahatsız olduğunu konuşarak ya da hareketlerle size belirtmesini gerektirir. Bu durumda tuvalet alışkanlığının da konuşulmasını sağlar. Bu durum çocuğu tuvalet alışkanlığını hazırlar.

Çocuğunuzun altının kuru kalma süresi ne kadar?


Tuvalet alışkanlığı kazanımında sfinkter kasının gelişimi çocuğunuzun fizyolojik olarak hazır olduğunu gösterir. Alt kuruluğunun sürelerinin uzaması ile tuvalet eğitimine geçiş başlayabilir.


Tuvaletini yaptıktan sonra size belirtiyor mu?


Tuvaletini yapmasının ardından “ çiş/kaka yaptım” vb. kelimler ile size bilgi veriyor olması artık çocuğunuzun hem altının kirli olmasından rahatsız olmaya başladığını hem de tuvaletini söylemeye hazır olduğunu gösterir.


Çocuğunuz tuvalete gitmek istiyor mu?


Lazımlık ya da tuvalete oturma denemeleri çocuğunuzun tuvalete alışma süreci hakkında bizleri çok net bilgiler verir. Çocuğunuz ilk zamanlarda tuvalete girmek istemiyor ya da klozet ya da lazımlığa oturmak istemiyorsa çocuğunuzu zorlamamalısınız.Gözde ERDOĞAN ŞAHENK
317 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page