top of page

Eyvah Okullar Kapandı!!!!

Bu hafta okulların kapanması ile birlikte çocukları ve doğal olarak pek çok ebeveyni tatil heyecanı sardı. Bu heyecan çocuklar için daha geniş vakitler, su ve bahçe oyunları, arkadaşlarla daha çok vakit, sınırsız yaşam ve daha fazla ekran! Olarak karşılık bulurken sevgili anne babalar bu heyecanı “Acaba çocuklara nasıl zaman geçirteceğiz?” sorusu ile yaşıyor.


Tatil her zaman tatlı heyecanlar yaşatmıyor değil mi? Okul aile yaşamında düzeni destekleyen yegâne araçlardan bir tanesidir!


Bir uzman olarak sürekli dikkat çekmeye çalıştığım düzen kavramı ile bu yazıma başlıyorum. Düzen ruhsal ve fiziksel boyutta fazlasıyla yararı var. Bir çocuğun hayatında ise “GÜVEN” ilişkisini destekler. Bu nedenledir ki çocuklarımızın hayatında DÜZEN yalnızca okul ile değil aile yaşantısında düzen olmalıdır. Bu nedenle okul bittikten sonra uzayan yatma süreleri çocukların geç saatlerde uyanmalarına ve ebeveyn olarak sağlıklı saatleri devam ettirmemeniz ev içinde çocuğunuza yetemediğiniz saatler olarak sizlere geri döner. Aynı durum beslenme zamanlarının değişimi, sınırsız ekran zamanları ve bitmeyen tutturmalar, doyumsuz çocuklar olarak da yaşamınızda yer edinecektir. Bu nedenle okulun yaşamınızda erken ve düzenli saatleri tatil döneminde devam ettirmeniz tatil döneminde yapmanız gerekenlerden yalnızca ilkidir…


Etkinliklerle boğulmayın!


Her çocuğun kendi başına oyun oynamayı başarması, yalnız zaman geçirmeye sabır göstermesi, bir arkadaş edinmesi ve bir oyun kurması, bir etkinliğin bitmesine karşı tolerans geliştirmesi ve bunu olgunluk ile karşılaması, öğrenim ve iç disiplin gerektirir. Bu bahsettiğim beceriler kulağınıza ne kadar güzel geliyor değil mi? Çocuklarımızın bu becerileri kendiliğinden, yaşı geldiğinde yapmasını bekliyoruz yalnız bu beceriler her zaman bir ebeveynin liderliğinde, doğru yönlendirme ve öğretim ile kazandırılabilir. Bu nedenle çocuğunuz bu becerilere sahip olmadığı ve bu öğretimleri yapmadığımız sürece etkinliklerle boğulmanız kaçınılmazdır. Etkinliklerin çocuklu bir hayatın içinde bu kadar birinci sırada olmasının sebebi çocuklarımıza bir beceri ya da sosyal ihtiyaçlarını karşılamasından öte onları oyalama ihtiyacımızdır. Unutmamalıyız ki bu beceri öğrenimlerini çocuklarımız ile sağlıklı çalışmadan yapılan her etkinlik bir oyalama aracı olacaktır.


Ekran en güzel kaçış!


Yaz döneminde pek çok çocuğun hayalini önce ekranlar süslemeye başladı. Tüm yıl engellenen ya da sınırlanan, kaldırılan ekranlar, tatil olduğunda bu sefer sınırsızca çocuklarımızın emrine sunuluyor. Burada ekranlara yalnızca sınır getirmek hiçbir zaman sağlıklı bir çözüm olamaz. Bu nedenle biz uzmanlar her koşulda “ekranları sınırlayın” demeçlerinin yanında yeni çözümler üretmek ve aileleri doğru yönlendirmediğimiz sürece çaresiz olarak anne babalar olarak sizler çocuklara ekranı vermekten kaçınmıyorsanız. Aynı durum çocuklarımız için de geçerli olacaktır. Ekranlar en büyük kaçış ve zaman öldürücülerdir. Eğer bir amacınız yoksa ekranları kapatmamız biz yetişkinler ve çocuklarımız için imkansızdır. Bu nedenle ekranları kısıtlarken çocuklarınız ile oyun oynamayı öğrenmeye ve oynadığınız oyunun özelliği, ismi ne olursa olsun keyif alarak yanında olmaya çaba sarf edin. Burada ekranlara kaçışların azalacağını göreceksiniz. Bu etkinliğe boğulmanıza sebep oluyorsa oynadığınız her oyununun ardından çocuğunuza yalnız oynayabileceği oyunları başlattığınızda ise (yani ona bir hedef olduğunuzda) çocuğunuzun yalnız oynamasını desteklemiş ve bahsettiğim becerileri çalışabileceğiniz bir imkana sahip olacaksınız.


Sevgili ebeveynler ve okuyucularım😊 Sizlere her ne kadar zorluklarından bahsetmiş olsam da tatil her zaman hepimiz için kendimizi dinleme, dinlenme ve eğlenmek için muhteşem fırsattır. Çocuklarımızın tatili gönlünce yaşayabilmesi için ilk başvuracağınız mekân da etkinlik de doğa olmalıdır. Sizlere sonsuz cömertliği ile çeşitliliği sunarken çocuklarınızın öğrenme ve enerji ihtiyacını en sağlıklı koşullarda doğal fırsatlar karşılayacaktır. Herkese mutlu, oyun ve keyif dolu tatiller. Sevgilerimle...


Gözde ERDOĞAN ŞAHENK

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page