top of page

Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar

Bugün bayram erken kalkın çocuklar… Giyinin en güzel giysileri… Elimizde taze kır çiçekleri… Üzmeyelim bugün annemizi…


Sevgili Barış Manço ile bu haftaki yazıma başlamak istedim. Pek çok çocuk ve yetişkinin aradan yıllar geçse de her bayramda aklına gelen bu şarkı sevgili Barış Manço’nun vefat eden annesine yazdığını biliyor muydunuz? Peki bütün bayramlar gerçekten bu güzel sözlerle başlayıp güzel ilerliyor mu?


Nerede o eski bayramlar….


Bayram deyince akla artık tatil geliyor. Bu nedenle eski bayram ritüellerinin yerini evde tatil planları almakta. Bunun tabiki kazançları ve kayıpları var. Yıl boyunca iş yaşamı dışında trafik ve şehrin doğal zorluklarından yorulan yetişkinlerin tatil için bir fırsat yakalamaları bayramlar için bir fırsattır fakat geçmişten günümüze getirdiğimiz bayram ritüelleri de yavaş yavaş kaybolmakta ve çocuklarımıza bu ritüelleri hakkıyla aktaramamaktayız. Bu nedenle az da olsa günümüz şartları ile bayramların getirdiği ritüelleri nasıl çocuklarımıza aktaracağız?


Bayram her nerede yaşanıyor olursa olsun mutlaka coşkusunu çocuklarımıza yaşatmalıyız.


Bayram sabahları erken kalkılır. Bu sabahlar ailenin ufak ya da büyük çapta bir arada olduğu bir gündür. Bu nedenle çocuklarınızı bayram sabahına hazırlayın. Önce siz coşkulu olun ve ufak hikayeler ve bayram anılarıyla çocuklarınızı bayram sabahının o ufak telaşlı heyecanına hazırlayın. Güne başlarken heyecanlı ve hevesli olun. Sizin mutluluğunuz ve yüklediğiniz anlam çocuğunuza yansıyacaktır. Mesela bizim evimizde bayram sabahları her zaman annemin öpücükleri ve Barış Mançu’nun şarkıları ile başlardı.


Bayramda zorla birilerini ziyaret ettiniz mi ya da görev icabı aradınız mı?


Bayram bir arada olmak ve birbirini özleyen, seven insanların bir araya gelmeleri ya da iletişim kurmaları için önemli bir araçtır. Bayram bu nedenle birleştirici bir etkiye sahiptir. Bu durumu bir baskı halinde yaşadınız mı hiç? Sizleri bilmem ama ben çevremde ya da bayramda gözlemlediğim insanlarda bayram baskılarını sezdiğim, duyduğum çokça zaman olmuştur. Bu nedenle bayramda çocuklarımıza aktaracağımız en önemli ritüellerden bir tanesi sevdiği ve özlediği insanları aramak ve bir araya gelmek için çaba sarf etmesini öğretmek olmalı. Birbirine trip atıldığı, kinayede bulunulan ya da kırgınlıkların olduğu bir ortam yerine bir arada keyifle vakit geçirilen ortamlar yaratmalı ve sevdiğiniz insanları görev icabı değil sevgi ile aradığınız bayramlar geçirmelisiniz. Bu süreçte ise sizler bu ritüelleri uygularken asla çocuğunuzu zorlamamalısınız. Baskı ile sıcak ve sevgiye dayalı bir ilişki kuramazsınız.


El öpmek?


Artık çocuklarımıza el öptürüyor muyuz? Ben el öpmek ya da öptürmenin saygı olduğunu değil sevgiden geldiğini söyleyebilirim. Her zaman baskı ve zorlamanın olduğu yerde iyi niyetten ve sağlıklı öğrenimden bahsedemeyiz. Maalesef ki el öpme davranışını bile zorla öğretebiliyor hatta bunu yapmayan çocukları yargılayabiliyoruz. Halbuki burada bayramda çocuklarımıza aktarmamız gereken sevgi alışverişidir. Örneğin bir çocuk için ailenin hevesle boy ya da yaş sırasında dizilmesi, birbirine sarılma ve el öpme seremonisi bir oyun gibidir. Bu seremonide yaş, nesiller arası fark, birbirine saygı duyma, bekleme ve büyüğün her zaman küçüğü şefkatle kapsayıcılığı söz konusudur. O zaman 3 kişi bile olsanız herkes bu bayram sırayla birbirinin elinden, gözünden, yüzünden öpse? Bunun bir zorbalığı olur mu?


Çocuklarımıza bu bayram baskı içindeki gereklilikleri değil, onların bir arada olmanın, bayramın sevgi ile insanları yan yana getirdiği en güzel ritüellerimiz olduğundan bahsedin. Bir tek bununla da sınırlı kalmayın. Her ne kadar uzakta bile olsanız sevdiklerinizle iletişime geçin, evinizde ya da tatildeki otel odanızda, bayram sabahını yaşatın. Üzerine güzel bir bayram kahvaltısı yapın bereketin doldurduğu sofranızda ve çocuklarınızı serbest bırakın o sofralarda e adı üzerinde bugün bayram ve bayramlar ufak kaçamakların yapıldığı ve küçüklerin her koşulda hoş görüldüğü en değerli zamanlardır

Çocuklarınızı kapsayın ve değerlerinizi aktarın bu en değerli mirasımızdır.


Hepimize sevdiklerimizle birlikte İYİ BAYRAMLAR.


Gözde ERDOĞAN ŞAHENK

523 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page