top of page

Bebeğinizi Tehlikelerden Korurken…

Bebeğiniz 6. aydan itibaren hareketlenmeye başladığında güvenlik ürünleri vazgeçilmeziniz olmalıdır. Dünyayı keşfederken onu “Yapma! Dokunma!” diyerek engellememelisiniz. Bu yaklaşım onun keşfetme, öğrenme isteğine ket vuracaktır. Gerekli güvenlik önlemlerini alarak ona keşfetmesi için alan tanımalısınız.


Güvenlik önlemlerini alırken dikkat etmeniz gerekenler;


Geri dönüşü olmayan tehlikelere karşı bütün prizleri kapatın!


Bebeğiniz 6. Ayından sonra hareketlenmeye başlar. Emekleme ile beraber prizler bebeğiniz için en ulaşılabilir ve en merak edilen alanların başında gelir. Çünkü bu dönemde küçük kas motor becerilerinde gelişim gösteren bebeğiniz parmaklarını girebildiği her yere sokmak isteyecektir. Bu nedenle geri dönüşü olmayan bir tehlike olmaması için prizlerin priz koruyucular ile kapatılması şarttır. Prizleri kapatmak bebeğinizi tehlikelerden korur fakat bizim ebeveyn olarak görevimiz yalnızca tehlikelerden korumak değil bebeğimize ilk kuralları da öğretmektir. Bu nedenle bebeğiniz prize her dokunduğunda yanına gidip göz hizasına inerek kısa ve net bir ses tonu ile (Asla kızgın ve sert bir ses tonu ile değil) “prizle oynamak tehlikeli” diyerek bebeğinizi prizden uzaklaştırın. Bebeğiniz bunu tek seferde öğrenemeyecektir. Fakat her seferinde aynı tepki ile sabırla kuralı söylemeniz ile prizlerin tehlikeli bir yer olduğunu öğrenecektir.


Yürümeyle beraber dolap ve çekmece içleri keşfedilir. Dolapları ayrıştırın!


Yürümenin akabinde bebeğiniz vücut dengesini kazandığında kapalı olan tüm çekmece ve dolaplar keşfedilmesi gereken bir dünya gibidir. Bu dönemde bebeğinizin ulaşabileceği çekmece ve dolaplarda asla dokunmaması gereken malzemelerin (temizlik malzemeleri- cam kavanozlar vb.) bulunduğu dolapları mutlaka dolap kilitleri ile kilitlemeli ve bu dolaplara bebeğiniz her ulaştığında o dolabın kime ait olduğunu söyleyerek “senin- benim “kavramını çalışabilirsiniz. Her dolabın kilitli olması bebeğinizin öğrenme ve keşif arzusuna engel olabilir. Bu nedenle iki dolap ya da çekmece kilitleniyorsa bebeğinizin ulaşabileceği iki dolabı da bebeğinize uygun malzemelerle düzenlemelisiniz. Bu malzemeler tehlikeli olmayan ev eşyaları olabilir. Örneğin tencereler, tahta kaşıklar, havlular vb. Hatta çekmecelerin içine bebeğinize ait olan renkli oyuncaklardan bir iki tane örnek koyarak da çekmece ya da dolabı çeşitlendirebilirsiniz.


Gerçekten çok sivri olan köşelere köşe koruyucu takmalı ancak bazılarını boş bırakmalısınız!


Bebeğiniz dengesini sağlamaya başlarken pek çok kez düşüp kalkacaktır. Bu düşüp kalkmalar sonucunda ani tepkiler vermeden düşmeyi normalleştirebilmeniz çok önemlidir. Çok sivri olan köşeler için köşe koruyucuları mutlaka kullanmalı ancak daha yumuşak hatlı hafif malzemelerde köşe koruyuculardan biraz uzaklaşmalısınız. Çünkü bebeğinizi koruma altına alırken öğrenme fırsatlarını elinden almamalısınız. Unutmayın ki her tehlike bebeğinizin aynı zamanda öğrenme fırsatıdır.


Minik ellerin kapıya sıkışmasına dikkat!


Bebekler kapıları açıp kapamayı çok severler. Parmaklarını sıkıştırmamaları için kapı koruyucu kullanmalısınız.


Keşif döneminde kapıların açılıp kapanması bebekler için çok büyük bir heyecan kaynağıdır. Kapıyı her açıp kapattığında bebeğiniz tüm gücünü kapının çıkardığı seste gözlemler. Bu ona büyük bir heyecan ve öğrenme fırsatı tanır. Kapıları açıp kapatmasına sizin kontrolünüzde izin vermelisiniz. Gözetiminiz altında olmadığında tehlike yaratan kapılar için kapı koruyucular kullanılmalıdır.


Bebeklerimizi tehlikelerden mutlaka korumalıyız. Ancak bu süreçte verdiğimiz tepkilerin bebeğinize tüm hayatı boyunca eşlik edeceğini de hatırlamalısınız. Tehlike anında ani ve öfkeli tepkilerden kaçının. Bağırmayın, yanına giderek uyarınızı verin. Sakinlikle yaklaşın. Bebeğiniz size inat olsun diye değil tamamen içindeki öğrenme arzusunu gidermek için tehlikeli durumları tekrar tekrar dener. İyi olanı keşfederken tehlikeli olanı da keşfedecektir.


Geri dönüşü olmayan tehlikeler için gerekli önlemleri aldıktan sonra tehlikeyi de öğrenmesi için fırsat tanıyın, alan yaratın. Unutmayın keşif bu dönemde çok önemlidir. Hepinize güvenli alanlarınızda sağlıklı bir yaşam dilerim.Gözde ERDOĞAN ŞAHENK
355 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page