top of page

Çocuğunuzun Kendini Güvende Hissetmesi İçin Önce Hayatınızı Düzenleyin!

Güncelleme tarihi: 12 Kas 2022

Sonbahar ile beraber çalışma hayatı tüm temposuyla başladı. Hepimiz biliyoruz ki iş yaşamı için en çok ihtiyacımız olan şey doğru planlamadır ancak bir düzen içerisinde çalışabilir ve doğru planlama ile iş yaşamının getirdiği sorumlulukların üstesinden gelebiliriz. Özellikle çalışan anne babalar da okul hayatının başlamasıyla evlerinde çocukları için bir düzen oluşturmaya başladılar. Peki iş hayatında işimizi planlamak bu kadar önemli ve sorumlulukları tam tamına yerine getirmek için gerekliyken neden ev yaşamınızda düzen oluşturmak bu kadar önemli?


Evinizi bir şirket gibi düşünmelisiniz. Eviniz bir şirket gibi yönetilmesi gereken, ihtiyaçları olan, her an değişen ihtiyaçlara karşı hazırlıklı olunması gereken bir alandır. Bir de o evin içerisinde çocuk varsa eviniz tam tamına bir fabrika gibi çalışır. Çocuğunuzun ihtiyaçları, gereklilikleri, uykusu, yemeği, okulu, ders çalışma zamanları, kursları… Bu evin içerisinde yalnızca çocuklarınız da yok. Sizlerin ihtiyaçları, evinizle ilgili sorumluluklarınız, çalışıyorsanız iş sorumluluğunuz, kendinize ayırmanız gereken dinlenme zamanlarınız. Çocuğunuzun ve kendinizin gününü doğru planlamadığınızda yapmanız gerekenler bir anda birikmeye başlar. Bu durum sadece sorumluluğunuzu yerine getirmeniz gereken işlerden de ibaret değil maalesef. Çocuğunuzun ruhsal ve fiziksel ihtiyaçları için değişmeyen bir düzene ihtiyacı vardır.


Çocuğunuzun kendini güvende hissetmesi için düzene ihtiyacı vardır!


Hepimizin yaşantısında stres baş düşmanımız değil mi? Stres neden ortaya çıkar? Değişen durumlara karşı yaşadığımız yetişme, yetiştirme kaygısı, şimdi ne olacak endişesinde ortaya çıkar. Hayatınızda yaşadığınız değişimler sizin stres kaynağınız olurken çocuğunuz hayatında bir düzen olmadığında ve sürekli değişkenlik gösteren durumlarla çocuğunuz karşı karşıya kaldığında kaygılanmaya başlar. Bu sebeple çocuğunuzun tıpkı yetişkinler olarak bizler gibi düzene ihtiyacı vardır. Çocuğunuza kuracağınız düzen her zaman birbirini takip eden ve kontrol edilebilir olduğunda çocuğunuzun kendini güvende hissetmesini sağlar.


Çocuğunuzun düzenini oluşturmak için okulu beklemeyin!


Pek çoğumuz çalışırken kendimize zaman ayıramamaktan şikâyet ederiz değil mi? Sağlıklı yaşamak ile ilgili planlarımızı tatile saklarız. Tatildeyken de dinlenmek benim hakkım nasılsa işe başladığımda bir düzene gireceğim sözleri vererek aslında arzu ettiğimiz o düzeni erteleriz. Çocuğumuz söz konusu olduğunda da aynı yaklaşım içindeyiz. Çocuğumuzun da uyku ve yemek saatlerini düzenlerken okulu bekleyip “nasılsa okul açıldığında erken kalkmak zorunda kalacak” diyerek kurmanız gereken o sağlıklı düzeni okul açılışına bağlıyoruz fakat çocuğunuzun hayatını ve ev yaşamınızı organize ederken çocuğunuzun düzenini oluşturmadığınızda pek çok ihtiyacı da karşılayamamaya başlıyoruz. Bu sebeple düzeni yaşamınızın bir parçası yapmalı ve asla okula ya da iş hayatına sorumluluğu yüklememelisiniz.


Çocuğunuza kurduğunuz düzen evinizin düzeniyle aynı olmalıdır!


Eviniz ve çocuğunuz için düzeni kurarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Düzen sadece çocuğunuz için değil eviniz için kurulmalıdır. Kurduğunuz düzenin içinde evinizdeki her kişinin ihtiyaçları asgari bir şekilde karşılanmalı ve mutlaka serbest zamanlar olmalıdır. Bir ailenin düzenini oluştururken öncelik her zaman beslenme ve uyku zamanları olmalıdır. Bu temel ihtiyaçların ev içerisinde ne zaman yapılacağının biliniyor olması herkesin hayatını ona göre organize etmesini kolaylaştırır. Burada ev düzeni dememizin sebebi ise; aile olduğunuzu hatırlayacağınız ve evinizde sağlıklı iletişimi devam ettireceğiniz alanlar her zaman yemek masasıdır. Evinize kurduğunuz düzende evinizin yemek zamanları mutlaka belirli olmalı ve ailenin her üyesi sadece çocuğunuz değil bu belirlenen yemek zamanlarına uyum sağlamalıdır. Her öğünde aile bir araya gelmiyor olsa dahi mutlaka gün içinde bir öğünün birlikte yeniyor olması ailenizdeki iletişiminizi sağlıklı tutacaktır.


Kurduğunuz düzenin içinde mutlaka aile oyunu zamanı koymalısınız!


Günümüzde iş yaşamının ve sosyal yaşamın yoğunluğu sebebiyle aile kavramını devam ettirdiğimiz zamanlar çok kısıtlandı. Yemek zamanlarının ve sofraların aile içindeki iletişimi güçlendirdiğinden bahsettik. Çocuğunuz ile geçirdiğiniz zamanlar ve bu zamanların kaliteli değerlendirilmesi çok önemli. Bu sebeple her gün mutlaka ailenin bir araya geldiği ve ekranlarla bölünmediği aile oyunu zamanları oluşturmalısınız. Aile oyunu zamanında çocuğunuzu ve birbirinizi çok daha iyi tanıyacak. Bir arada olarak çocuğunuz ve sizin en çok ihtiyacınız olan ilgi ve sevgi ihtiyacınızı karşılayacaksınız.


Kendinize zaman ayırmak en doğal hakkınız!


Günlük yaşamanızın temposunda kendinize zaman ayırmadığınızda pek çok basit olayda bile öfkelendiğinizi, tahammülünüzün azaldığını görebilirsiniz. Düzen ihtiyacı sadece çocuğunuzun değil sizin de kendinizi güvende hissetmeniz, enerjinizi doğru aktarmanız en önemlisi kendinize ayıracak zamanlar yaratmanız için çok önemli. Bu nedenle evinizde sağlıklı bir düzen oluştururken mutlaka kendinize dinlenme zamanları ayırmalısınız. Sağlıklı ve sakin bir yaşam sürmeniz, mutlu anne baba olmanız için kendinize ve çocuğunuza kaliteli zaman ayırdığınız düzenli günler dilerim sevgi ile…


Gözde ERDOĞAN ŞAHENK
971 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page