Çocuğum Neden Uykusuz?

İnsanoğlunun en temel ihtiyacıdır beslenme ve uyku. Bu kadar olmazsa olmaz olan ihtiyacımız çocuklarımızda neden büyük bir sorun haline geliyor? Uyku çocuklarda bir eğitim sürecini illa gerektiriyor mu? Eğer uyku doğal ihtiyacımız ise çocuklarımız neden bir türlü uykuya dalamıyor ya da uykuya direniyor. Bu süreci birlikte değerlendirelim…


Bir çocuk bedensel ihtiyacını doğru ya da yanlış yollarla giderebiliyor!


Evet çocuklarımız için uyku çok önemli ve uyku ihtiyacını her canlı yanlış ya da doğru koşullarda mutlaka gideriyor fakat çocuklarımızın genellikle uykuya dalmasını sağlamaya çalışırken bizler nasıl uyuttuğumuz, hangi koşullarda ve hangi saat aralıklarında uyuttuğumuzu önemsemeyebiliyoruz. Çünkü bu süreçte çocuğumuzun uyuması hangi koşullarda olursa olsun en çok istediğimiz durum. Bu sonuç odaklı bir yaklaşımdır. Halbuki sağlıklı bir uyku için sağlıklı bir süreç gerekir.


Uyku günün özeti gibidir…


Şimdi kendimizden pay biçelim. Gün içinde fazlasıyla bedensel olarak yorulduğunuzda uykuya dalmanız çok güç olabilir değil mi? Ya da o gün iş arkadaşınız ile tartıştınız ya da eşinizle o sorun gece yatmadan önce aklınıza gelir ve bu sorunu düşünürken uykularınız kaçabilir. Peki kaygılıysanız? Gün içinde yaşadığınız her olayın, imkanlarınızın ve yaptıklarınızın sonucunu uykuya dalarken görebilirsiniz. Çocuğunuzun da bu süreçleri yaşadığını unutmamalısınız….


Çocuğunuza sağlıklı hareket imkânı sağlayın!


Çocuğunuz her yeni gün gelişiyor ve büyüyor. Bu büyüme sürecinde hareket etmesi bir mecburiyettir. Bu nedenle çocuğunuzun gün içinde yeterince sağlıklı hareket edeceği ortamlar yaratmadığımız sürece çocuğumuzun sağlıklı uykuya dalamayacağını unutmamalıyız.


Ekranlar en büyük uyarıcılardır!


Çocuğunuz sadece istiyor diye ya da evinizde ses olsun diye ekranlar açık kalabiliyor. Şunu unutmamalıyız evinizin içinde var olan ekranların sürekli çocuğunuzun enerjisini negatif yönde tüketiyor ve birçok uyarıcıya çocuğunuz maruz kalıyor. Bu nedenle ekran karşısında sakin duran çocuğunuzun saniyede 24 fotoğraf karesine maruz kalması ve renk, ışık ve ses uyarıcılarının yoğunluğu ile sağlıklı zihinsel işleyişi bir süre sonra yapamaz hale geliyor. Bu uyaran fazlalığı ile gece zihnin sakinleşip, sağlıklı uykuya dalması da imkansızdır.


Gece tüm bedenin, midenin de dinlenmesi gerekir.


Hepimiz karnımız aşırı aç ya da aşırı tok olarak uykuya dalmakta güçlük çekeriz. Bu durum çocuklarımız için de geçerlidir. Çocukların gece beslenmesinin uzun süre devam etmesi, bu çocuk aç inancı ile her uyandığı ya da her ağladığında sadece yemek ya da mama ile susturulmaya çalışılması bir süre sonra çocuklar için bir alışkanlığa dönüşür. Midenin tam da dinlenmesi gereken bir dönemde çocuğunuzun gereğinden fazla tok olmasıyla sağlıklı bir uyku süreci gerçekleşemez. Çocuğunuzun sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazanabilmesi için adım adım sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmalısınız.


Havalar soğurken, her çocuğun sağlıklı ve güvenli uyku alışkanlığı kazandığı bir başlangıç sağlaması dileği ile…Gözde ERDOĞAN ŞAHENK
78 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör