Hayat Oyunla Başlar

Hayat Oyunla Başlar 0-3 Yaş

Oyun yaşamın provasıdır…

Oyun, bir çocuğun motor, zihinsel ve dil gelişiminin yanı sıra psikososyal ve ruhsal gelişimini de destekleyen en önemli araçtır.

Oyunun artık özellikle erken çocukluk döneminde ne kadar önemli olduğunu biliyor, oyun ve oyunun en önemli aracı olan oyuncakların sağlıklı tüketimini ve geliştiriciliğini önemsediğinizi biliyorum.

Yalnız oyunun geliştiriciliğini fazlasıyla önemserken göz ardı edilen bir detay var. Bir çocuk öğretici oyunları, kavramları her koşulda, hayatın içinde, okulda ve öğretmenler aracılığıyla öğrenebilir. Bu nedenle çocuklarımızın hayatında oyunun geliştiriciliğini önemseyip, oyun sırasında alınan keyif arka plana atıldığında, artık o oyun anne- baba ve çocuk arasındaki ilişkinin önüne geçerek yalnızca öğreticiliğin önemsendiği bir zorunluluk haline gelebiliyor.

Bu kitapla birlikte öncelikle oyunun kendi içinde mükemmel bir dizaynı olduğunu, heyecan ve keyif olduğu sürece oyunun doğal bir öğretici olduğunu fark etmenizi istiyorum.

Oyun, öncelikle keyif alınan ve ne kazandırdığını önemsemeden paylaşım ön planda tutularak gerçekleştiği bir aktivite olmalıdır. Bu noktada bir oyunun zaten doğal ve var olduğu sürece aslında geliştiren tarafının yanı sıra, ruhumuzu iyileştiren, olgunlaştıran ve bir arada olmayı destekleyen taraflarından da bahsedeceğim.

Bu kitapta pek çok oyun bulacaksınız. Geleneksel oyunlarda oyun olarak göremediğiniz görevlere kadar çok şey var. Amacım gözümüzün önünde duran, basit ve sadeliğin oyununu sizinle paylaşarak, çocuklarınızla sağlıklı iletişim kuracağınız ebeveynlik yolunda bir adım daha ilerlemenize aracı olmak. Oyun bir göz kontağı ile başlar…

Gözde Erdoğan Gelişim Akademisi - 2018 Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi